הכניסו את העז

מאת: לימור בן חיים

חלב וגבינות עיזים – תוספת בריאה לתפריט היומי

בדומה למזונות כמו אגוזי מלך, חמוציות, עגבניות ויין אדום, סך התועלת הטמונה בחלב עזים עולה בהרבה על ערכו התזונתי בלבד. אין פלא שהפופולריות שלו גברה בשנים האחרונות.

זה שנים ידוע, למשל, כי חלב עזים יעיל לטיפול בפצעים ויראליים המתפתחים בפה (אפטות), שיכולים לגרום דלקות בחלל הפה (סטומטיטיס). על יעילותו בתחום זה, עמדו חוקרים מבית החולים בילינסון ומאוניברסיטת תל אביב. החוקרים הדגירו תאים אנושיים עם הווירוס הגורם לפצעים ממשפחת ההרפס. לאחר מכן נחשפו התאים הנגועים לחלב עזים. כ-60% מהווירוס נהרס בעקבות ההוספה של חלב העזים. בהמשך התברר שהחומר הפעיל בחלב תוקף את הווירוס בתאים הנגועים ומשמיד אותו, מונע את המעבר שלו לתאים אחרים ולבסוף מביא למותו.

במחקרים רבים נמצא כי חלב עזים לא רק מנטרל פעילות של וירוסים וחיידקים שונים, אלא גם מעורר ומעודד את המערכת החיסונית לפעול נגדם. חוקרים שהוסיפו לימפוטיצים (תאי דם לבנים, שהם חלק ממערכת החיסון) לחלב עזים מצאו כי החלב גרם לתאים אלה להפריש חומרים המעודדים את פעילותה של מערכת החיסון.

חלב ויוגורט עיזיםמחקר – חלב עיזים טוב יותר מחלב פרה בניטרול רעלנים

חוקרים מהמחלקה לביוכימיה באוניברסיטת אוסקה ביפאן, בדקו באחרונה את היכולת של חלב אם, חלב פרה וחלב עזים, לנטרל רעלנים המופרשים על ידי חיידקים כמו כולירה ובוטולינום. הרעלנים האלה יכולים לפגוע במערכות שונות בגוף האדם, כמו מערכת העצבים, ולגרום לתופעות נוירולוגיות קשות, זיהום והרעלה. במקרים קשים הם עלולים לגרום לשיתוק ואף למוות.

במחקר נבדק הריכוז של רכיבים שומניים ייחודיים (גנגליאוזידים), המצויים בסוגי חלב שונים. רכיבים אלו נמצאו כקשורים לנטרול רעלנים המופרשים מחיידקים מזהמים שונים. לסוגי החלב השונים הוספו רעלנים של חיידקי כולירה ובוטולינום ונבדקה יכולתם של רכיבי החלב לנטרל אותם. נמצא כי חלב עזים ניטרל את רעלני הבוטולינום, בעוד שחלב אם וחלב פרה לא פעלו כך.

לא מפתיע להיווכח שחלב מכיל גורמי חיסון. אחד מתפקידיו המרכזיים אצל כל היונקים, הוא העברת גורמי חיסון מהאם לצאצאיה. המחקרים שהוצגו כאן מראים כי גורמי החיסון בחלב עזים משפיעים גם על בני אדם.

כמו כל חלב, גם חלב העזים הוא מקור לחלבון בעל ערך ביולוגי גבוה, החשוב לבניית רקמות הגוף ולגדילה תקינה של ילדים ובני נוער. היכולת לעכל את החלבונים המצויים בחלב עזים גבוהה, ומכאן, שבצריכת חלב עזים כמות השאריות שנותרות בגוף ושיוצרות אי נוחות (גזים וכדומה) מועטה. גם השומנים שמכיל חלב העזים מתפרקים במהירות רבה יחסית, מכיוון שהוא מורכב מטיפות שומן קטנות ומכיל יותר חומצות שומן קצרות.

בגלל הרכבו הכימי, חלב העזים מומלץ לצריכה לפני פעילות גופנית, שכן הוא מזרז את פעילות מערכת העיכול. הרכב החלבונים הייחודי שלו גורם לספיגה מהירה של חלבון. החלבונים נדרשים להתאוששות ולשיקום השרירים לאחר פעילות.

חלב עזים מכיל 10% סידן יותר מאשר חלב פרה, ובמחקרים ראשוניים התברר כי ספיגת הסידן שמקורו בחלב עזים במעיים יעילה במיוחד, כך שהוא גם תורם לחיזוק מסת העצם ולשימורה בקרב ילדים, מתבגרים ומבוגרים.

הכותבת היא תזונאית קלינית, המתמחה בטיפול בחולים ובמניעת מחלות באמצעות תזונה נכונה

המאמר פורסם באתר הארץ http://www.haaretz.co.il/news/health/1.1193978

 

להדפסת קופון התנסות


לקריאה נוספת על סלט חלומי

צפו במתכון לסלט חלומי