חלב עיזים – גם לגיל השלישי

מאת: משק צוריאל

עם הגיל עוברים על מערכות הגוף שינויים שונים. גם מערכת העיכול שלנו מזדקנת. תסמינים שונים במערכת העיכול שכיחים בגיל המבוגר.

שינויים במערכת העיכול

עם הגיל הקיבה שלנו פחות גמישה, כמו גם הריקון שלה שנעשה איטי יותר. תופעות אילו יכולות לגרום למלאות, נפיחות ותחושה של לחץ. גם דופן הקיבה נעשה פחות עמיד ולכן יותר נטייה לדלקות בקיבה, אילו גורמות לירידה מסוימת בהפרשת החומרים המפרקים את החלבונים.

התנועתיות האיטית יותר של מערכת העיכול עם הגיל משפיע גם על המעי, מזון שוהה זמן ממושך יותר וגם זה מביא עימו תחושה של נפיחות וגזים. בקרב קשישים רבים יש ירידה ביצור אנזימים שונים המפרקים את המזון בעקר של לקטאז אותו אנזים האחראי על פירוק לקטוז- סוכר החלב המצוי במוצרי חלב ניגרים.
חלב ויוגורט עיזיםקשישים רבים סובלים מעצירות, חלקה קשורה גם היא בהאטה בתנועת מערכת העיכול כמו כן בכושר התכווצות השרירים וכן בתרופות שונות ובחוסר פעילות של הקשיש. תופעה זו פוגעת באיכות החיים ובתפקוד של הקשיש.

התאמה של מזונות שיכולים להקל על עיכול והתרוקנות מערכת העיכול יכולה לתרום לקשיש לשיפור תסמינים אילו בפרט ואיכות החיים היומיומית בכלל.

עיכול קל של חלב עיזים

חלב עיזים מכיל הרכב ייחודי של חלבון ושומן. אילו הינן בעלות תכונות המשפיעות על קצב ויעילות העיכול. הרכב החלבונים המיוחד של חלב העזים יוצר בקיבה עדין יותר המאפשר עיכול קל יותר על ידי האנזימים במערכת העיכול. גם מבנה והרכב השומנים הייחודי המצוי בחלב עזים מקל על העיכול והספיגה במערכת העיכול : חלב עזים עשיר במיוחד בחומצות שומן בינוניות שרשרת , אילו נספגות ישירות לדם ללא צורך בפעילות מלחי המרה במעי הדק. השומן בחלב עזים מסודר באופן טבעי והומוגני בטיפות שומן שגודלן הממוצע קטן מטיפות השומן בחלב פרה. לסידור זה יש השפעה על תהליכי עיכול השומן שכן פעילות פירוק השומן יעיל יותר במבנה כזה.

יוגורט עיזים מתאים במיוחד. בנוסף להרכב החלבונים והשומנים שבו התססה של חלב עיזים לשם יצירת היוגורט גורמת לפירוק יחסי של הלקטוז. מכאן שכמות הלקטוז שביוגורט עיזים נמוכה יותר.5

הרכב חלב ויוגורט עיזים ישפיע הן על זמן מעבר המזון במעי, ועל יעילות פירוק הרכיבים שבו.

הרכב כזה יכול להתאים לשינויים העוברים על מערכת העיכול עם הגיל ובכך להקלה על נפיחות מלאות וגזים מהם סובלים קשישים רבים. חלב ויוגורט עיזים יכולים להשתלב בתזונה של הקשיש גם כמקור טוב לחלבון וסידן החיוניים המיוחד בגילאים אילו.

 

להדפסת קופון התנסות


לקריאה נוספת על סלט חלומי